Ciekawostki

Warto rozmawiać!

Trudno sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy nie mieli języka ani całego aparatu mowy. Jak byśmy się wobec tego porozumiewali? Pisemnie – oczywiście, ale byłoby

Trudno sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy nie mieli języka ani całego aparatu mowy. Jak byśmy się wobec tego porozumiewali? Pisemnie – oczywiście, ale byłoby to na dłuższą metę niewygodne. No i utrudnione – nie zawsze dałoby radę coś napisać i pokazać. Można by się kontaktować również za pomocą gestów.

045015.JPG

Jednak to też nie do końca spełniałoby swe zadanie. Bo już teraz da się to łatwo sprawdzić, gdy na przykład przychodzi co do czego: nie można się odezwać, a trzeba coś pokazać. Ile osób też nie umie rozszyfrować, o co chodzi, bawiąc się na przykład w popularne „Kalambury”. A jeśli zgadują, to po bardzo długim czasie. To są gesty. Istnieje również tzw. „mowa ciała”. Czyli porozumienie bez słów ani niczego. Ale to tylko funkcjonuje wśród osób, które są do siebie podobne pod wieloma względami do tego stopnia, że o tym samym potrafią myśleć w tej samej chwili. Tak więc nietrudno o wniosek, że bez mowy komunikacja międzyludzka narażona jest wyłącznie na szwank. Rozmowa jest w stanie załatwić wiele nierozwiązanych i niedokończonych spraw. Załagodzić konflikty. Zrodzić przyjaźń, miłość, ale nie tylko, bo także nienawiść i wrogość. Wobec tego rozmawiać należy umiejętnie. A warto, bo jeśli tego nie uczynimy, do końca życia możemy żyć na przykład w błędnym przekonaniu o czyjejś winie, co tak naprawdę prawdą nie jest. I tylko dlatego, że woleliśmy kogoś unikać i omijać szerokim łukiem, zamiast wyjaśnić sobie do końca wszystkie sprawy.
Marta Akuszewska

A to już wiesz?  Skąd pochodzi kawa?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy