Skąd się wzięło niewolnictwo?

Niewolnictwo istnieje nadal. Gdzie?A w Polsce. Jak to, co to iw ogóle. Tymczasem, niewolnikiem jest każdy z nas, i to podwójnym. Jesteśmy niewolnikami, bo inni uważają nas za niewolników, i jesteśmy do potęgi niewolnikami, ponieważ sami siebie uważamy za niewolników.

Człowiek jest niewolnikiem innych. Biedny jest niewolnikiem bogatych. Polak jest niewolnikiem rządu, niewolnikiem polityków, choćby dlatego, że tyra na nich od rana do nocy. Oprócz tego, jest niewolnikiem ich zachcianek, ich fanaberii, ich błędnej polityki, która tak naprawdę nie ma nic wspólnego z polityką, a bardziej przypomina kurczowe zaciskanie krogulczych paluchów na stołeczka.

kąd się wzięło niewolnictwo?  Sąd się wzięło niewolnictwo?  Skd się wzięło niewolnictwo?

Człowiek – niewolnik siebie. Ludzie są niewolnikami, ponieważ sami pakują się w niewolę. Możemy być np. niewolnikami nałogów. Pijak jest niewolnikiem wódki, narkoman niewolnikiem narkotyku. Każdy nałóg to forma niewolnictwa, z tym, że jest to niewolnictwo świadome, którego jednak nie traktujemy jako zniewolenie, ale przewrotnie udajemy, że jest w tym co robimy wolność.

Kolejną formą niewolnictwa jest uzależnienie od innych osób. Są ludzie, którzy chcą sami decydować o sobie, ale to wyjątki. Oni nie pozwalają, aby decydował za nich rząd, aby decydowali za nich inni. To co robią, czynią świadomie i dobrowolnie (choć nie wszystko się da robić dobrowolnie na tym świecie). Inną grupę stanowią zaś ci, którzy boją się samodzielnie podejmować decyzje. Oni garną się do tych, którzy mogą za nich zdecydować. Wierzą, że ten, kto zdecyduje, zrobi to o wiele lepiej, niż oni sami. W ten sposób przerzucają odpowiedzialność za to, co się im nie uda w życiu, na innych. Wszyscy są winni, lecz oni sami tylko robili to, na co im pozwolono – to jest ich tok rozumowania. Takie osoby nie chcą i nie czują się na siłach do samodzielnego podejmowania decyzji. Dorośli ludzie pozwalają na to, aby ktoś inny decydował, co jest dla nich dobre. Nawet w kwestii osobistych wyborów radzą się innych i jeśli ktoś im coś sugeruje, oni łapią się tego jak deski ratunkowej, wprowadzając w życie. Takie osoby są najbardziej narażone na wpływy innych ludzi. To właśnie tacy ludzie należą do różnych ugrupowań, i to takich, w których niepotrzebne jest im wolnomyślicielstwo, ale raczej ślepe posłuszeństwo i coraz większa zależność. Tak właśnie człowiek potrafi zniszczyć swoją wolność, szukając jej tam, gdzie jej nie ma, a niszcząc ją tam, gdzie istnieje. Ludzie-niewolnicy są więc posłuszni innym, bardziej łatwowierni, ufający innym, tylko nie sobie samym.

Niewolnik pieniądza – to kolejny rodzaj niewolnictwa. Człowiek staje się niewolnikiem dóbr, które posiada. Im więcej ma, tym trudniej mu jest przyzwyczaić się do życia bez danej rzeczy. Jeśli np. ktoś miał samochód, a nagle zostaje mu tylko rower, może czuć się nieszczęśliwy. Nie będzie umiał obyć się bez wygody, jaką dawało mu posiadanie samochodu. Teraz będzie musiał się bardzo zmęczyć podczas pedałowania na rowerze, aby gdziekolwiek dojechać. Wszelkie dobra rozpieszczają człowieka, który się do nich przyzwyczaja. I tak niewolnik dóbr, jest właśnie niewolnikiem pieniądza. Pracuje coraz więcej, aby mieć więcej dóbr, dzięki zarobionym pieniądzom. Stara się mieć najpierw to, co podstawowe, a kiedy ma, dąży do posiadania tego, co może być w rzeczywistości zbyteczne. Stara się zgromadzić przy sobie wiele przedmiotów, może nawet drogich, które jednak zapewniają mu pewien prestiż – przynajmniej tak on to czuje.

I to właśnie jest kolejna odmiana niewolnictwa – chęć czucia się dobrze. Oczywiście, każdy człowiek ma prawo do tego, aby czuć się dobrze, jednak są ludzie, którzy czują się dobrze dzięki temu, że są bogaci, lub sławni, a może modni lub mądrzy. Człowiek potrafi uzależnić się od podziwu innych, od tego stanu, kiedy czuje się dobrze widząc u innych podziw w oczach.

Ludzie uzależniają się od różnych rzeczy, w tym od innych ludzi. Stają się niewolnikami uczuć, pieniędzy, miłości, niewolnikami czasu i adrenaliny, które podskakuje w niektórych sytuacjach. Człowiek może być niewolnikiem w każdym calu, w każdej dziedzinie życia. Czasami nawet nie widzimy tego, że jesteśmy niewolnikami, że coś nas zniewala. Dlatego, warto jest czasami zatrzymać się i zastanowić spokojnie, ku czemu zmierzamy, do czego tak pędzimy i na czym nam zależy.
ika

Authors
Top