Michigan Wiadomości branżowe

“Papusza” przedpremierowo – e-book przed książką papierową

Od 7 sierpnia w księgarni Virtualo dostępna jest elektroniczna wersja książki „Papusza” Angeliki Kuźniak. Długo oczekiwana przez Czytelników i wydana przez Wydawnictwo Czarne przedpremierowa wersja książki dostępna jest w formie e-booka. "Papusza" to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność. Angelika Kuźniak, autorka książki, dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Postać Papuszy przybliżają również dwa filmy: „Historia Cyganki” Grega Kowalskiego z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza z 1992 roku oraz "Papusza" Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, film nagrodzony wyróżnieniem Specjalnym Jury na festiwalu filmowych w

Teaser

Od 7 sierpnia w księgarni Virtualo dostępna jest elektroniczna wersja książki „Papusza” Angeliki Kuźniak. Długo oczekiwana przez Czytelników i wydana przez Wydawnictwo Czarne przedpremierowa wersja książki dostępna jest w formie e-booka. 

“Papusza” to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność. Angelika Kuźniak, autorka książki, dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Postać Papuszy przybliżają również dwa filmy: „Historia Cyganki” Grega Kowalskiego z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza z 1992 roku oraz “Papusza” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, film nagrodzony wyróżnieniem Specjalnym Jury na festiwalu filmowych w Karlowych Warach (MMF) w 2013 roku.

„Papusza jest dla nas ważną premierą, która wzbudza żywe emocje wśród naszych Czytelników, na samym Facebooku profil książki ma już ponad 5 000 fanów” –  mówi Anna Juszkiewicz z wydawnictwa Czarne.

Bronisława Wajs, a po cygańsku Papusza, czyli lalka, była poetką romskiego pochodzenia – prawdopodobnie jedyną, która jest znana szerszej publiczności. Poetka została odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Żyła w latach 1908-1987, początkowo podróżowała ze swoim taborem cygańskim, by w 1954 roku na dobre osiąść w Gorzowie Wielkopolskim. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa.

Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił. Zarzucano jej odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety i zdradzenie światu zewnętrznemu romskich tajemnic. Była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać po polsku. 

A to już wiesz?  Demografia Warren

Tragedia Papuszy rozpoczęła się, gdy jej  wiersze stały się popularne i jednocześnie ukazała się książka Ficowskiego „Cyganie polscy” (w 1953 roku), która opisuje kulturę i obyczaje Romów i zawiera też słownik romsko-polski. Język romski to pilnie strzeżona tajemnica i fundament tożsamości i odrębności kulturowej. O zdradę oskarżono Papuszę, która musiała opuścić tabor, co do dzisiaj jest największą karą w ortodoksyjnej romskiej społeczności. Poetka została odtrącona przez swoich współbraci, a od Polaków zawsze czuła się inna, dlatego nigdy nie zaznała spokoju i nie znalazła własnego miejsca.

E-book pt. “Papusza” dostępny jest w przedsprzedaży na http://Virtualo.pl  do 13.08.2013.

***

Virtualo należy do grupy EMPIK i specjalizuje się w dystrybucji e-booków do witryn partnerskich poprzez autorskie rozwiązania technologiczne dla e-commerce oraz konwersji plików do formatów cyfrowych. Firma posiada bogatą ofertę e-contentu, którą dostarcza do czołowych e-księgarni jak m.in. empik.com, Merlin.pl, Gandalf.com.pl, Legimi.com, Traffic-club.pl, eClicto.pl oraz prężnie działającej księgarni własnej Virtualo.pl.

Źródło Virtualo. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy