Ciekawostki Podróże

Kto może latać samolotem?

Teoretycznie samolotem latać może każdy, jednak są pewne sytuacje, kiedy człowiek nie powinien latać. Do najważniejszych z nich należy stan zdrowia danej osoby. Niektóre osoby nie powinny latać. Jeśli cierpimy na jakąś chorobę, lub podejrzewamy, że może to być jakaś choroba, zgłośmy się do lekarza.

Jeśli nie masz pewności, czy to wpłynie na stan zdrowia w czasie lotu lub po wylądowaniu czy w późniejszym terminie, dowiedz się u lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, abyś leciał samolotem.

Czasami dopiero w samolocie okazuje się, że czujemy się bardzo źle. Można jednak sprawdzić to już na ziemi, w gabinecie lekarskim, jak będziemy czuć się w czasie lotu, a raczej, czy lot nie powinien zaszkodzić nam w takim stanie zdrowia. Badania te trwają np. pół godziny. Podczas nich pacjent jest w podobnych warunkach i dostaje podobną ilość powietrza oraz taką jakość, jaką otrzymałby na wysokościach w samolocie. W tym czasie badany jest oddech pacjenta. Na podstawie tych pomiarów można stwierdzić, jak poradzi sobie jego organizm w czasie lotu.

Nawet, jeśli mamy dobry stan zdrowia, to obawiamy się latania z powodu choroby lokomocyjnej. Jednak muszę was pocieszyć w tym miejscu: nie każdy kto ma chorobę lokomocyjną w samochodach, autobusach itd., ma ją na wysokościach. Może okazać się, że w samolocie nie ma takich objawów. W samolocie na prawdziwa chorobę lokomocyjna cierpi mało osób. Na szczęście, w trakcie lotu można nie cierpieć na to. Jednak jeśli mamy na ziemi chorobę lokomocyjną, zabezpieczmy się lepiej w samolocie. Najlepiej jest nie jeść niczego w trakcie lotu, ani też nie jest ciężko strawnych potraw przed lotem. Zaleca się też lekkie wygodne ubranie, takie, które nie powoduje ucisku. W trakcie lotu lepiej nie czytać niczego, jeśli podejrzewamy, że możemy mieć chorobę lokomocyjna także w samolocie. Ponoć najbezpieczniej jest w takiej sytuacji patrzeć przez okno w trakcie lotu, już po tym, kiedy wzbijemy się w powietrze.

A jak jest w przypadku kobiet w ciąży? Nie zaleca się im raczej latania w ostatnim trymestrze ciąży. Są nawet takie linie lotnicze, które kobiet po którymś tygodniu ciąży w ogóle nie przyjmują na pokład. Dzieje się tak, kiedy kobieta jest już po 34 tygodniu ciąży. Nie powinny latać kobiety, które urodziły dopiero dziecko, i nie minęło jeszcze 7 dni od czasu porodu. Samolotem nie powinny tez lecieć dzieci w pierwszym tygodniu życia, ani niemowlęta przedwcześnie urodzone.

Samolotem stanowczo nie powinny latać osoby, która cierpią na chorobę zakaźną. Unika się bowiem przenoszenia wirusów z kraju do kraju. Powietrze w samolocie jest dobrze wymieniane a filtry w nim zastosowane mają wyłapywać wirusy, jednak osoby z chorobami zakaźnymi nie powinny latać.

Osoby z chorobami układu krążenia czy w chorobami układu oddechowego muszą skonsultować się ze swoim lekarzem na temat tego, czy mogą odbyć lot samolotem.
mks

hastagi na stronie:

#od jakiego wieku można latać samolotem#od ilu miesięcy dziecko może latać samolotem#od jakiego wieku dziecko może latać samolotem

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy